Інфузійні фторхінолони в практиці лікування синдрому діабетичної стопи: за і проти.

Хірург, Анестезіолог та медицина невідкладних станів

Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика,
Вишгородська центральна районна лікарня, Київська обл.


Резюме. Стаття присвячена дослідженню особливостей застосування фторхінолонів при лікуванні хворих на синдром діабетичної стопи (СДС). 38 хворих у віці від 31 до 80 років з гнійно-некротичними ускладненнями СДС, що відповідали III-a—IV-b стадії за Wagner поділили на 2 групи. До першої групи увійшло 18 хворих, що в складі терапії отримували гатіфлоксацин (Бігафлон®) в дозі 400 мг на добу протягом семи днів. Другу (контрольну) групу склали 20 хворих, які в складі комплексної терапії отримували цефтріаксон. Проведене дослідження не виявило достовірної різниці в частоті виникнення побічних ефектів (гіпоглікемії та серцево-судинних реакцій) та продемонструвало покращення перебігу ураження та стабілізацію лабораторно-біохімічних показників у хворих, які в програмі лікування отримували новий фторхінолон IV покоління Бігафлон®.

Ключові слова: фторхінолони, гатіфлоксацин, Бігафлон®, ускладнення, гіпоглікемія, серцеві аритмії, синдром діабетичної стопи.

Минуло вже 20 років з того дня, як в доповіді Дослідницької групи ВООЗ “Цукровий діабет” (Женева, 1987 р.) “діабетична стопа” вперше була виокремлена як самостійне захворювання. На сьогоднішній день синдром діабетичної стопи (СДС) трактується як комплекс анатомо-фізіологічних змін стопи, що розвиваються внаслідок ускладненого перебігу цукрового діабету (ЦД) та зумовлені діабетичною нейропатією, ангіопатією, остеоартропатією та виникненням гнійно-некротичних процесів.

У більшості хворих на ЦД з інфікованою раною на стопі виявляють полімікробну флору, в середньому 3,07 мікроорганізмів на 1 пацієнта. Всього виділено 775 видів мікроорганізмів, з них 28,9% – анаеробних [1]. Тому раціональний підбір антимікробного засобу, який «покривав би» вказаний спектр мікроорганізмів, стає особливо актуальним для цієї категорії хворих.

15 Лютого, 2016