ДЗ «Луганський державний медичний університет»
ДЗ «Луганський обласний протитуберкульозний диспансер»
Резюме. Метою роботи було порівняти ефективність та безпеку лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз при різних шляхах введення протитуберкульозного препарату ІІ ряду — парааміносаліцилової кислоти (ПАС). Хворі були розподілені на 2 групи: 1-шу групу склали 46 пацієнтів, яким призначили ПАС рег оs у гранулах, у 2-гу групу увійшли 28 пацієнтів, які ПАС приймали внутрішньовенно крапельно. Частота припинення бактеріовиділення була практично однаковою в обох групах хворих і підтверджена результатами методу бактеріоскопії (у 94,1 % хворих 1-ї групи та у 82,2 % — 2-ї) та бактеріологічних досліджень (у 82,3 та 76,9 % хворих, відповідно). Загоєння порожнин розпаду практично в 2 рази рідше реєстрували у хворих 2-ї групи (у 30,7 % пацієнтів проти 52,9 % — 1-ї групи) можливо за рахунок появи флебіту не тільки у місці введення але і у паренхіматозних тканинах, у тому числі і легенях.
Ключові слова: мультирезистентний туберкульоз легень, парааміносаліцилова кислота, лікування.
За даними літератури поширеність хіміорезистентного туберкульозу в усьому світі набула некерованого характеру, а в деяких країнах навіть розглядається як загроза національній безпеці. У зв’язку з такою ситуацією боротьба з цим негативним явищем стала глобальною, про що свідчить як поява численних керівних та рекомендаційних видань, так й публікації окремих дослідників [1–8]. За даними ВООЗ, Україна посідає друге місце, після Російської Федерації, серед країн Європейського регіону щодо захворюваності на туберкульоз. В Україні мультирезистентний туберкульоз мають 16 % хворих, яким вперше встановили діагноз, та 44 % серед хворих з рецидивом недуги [9]. Лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз представляє великі труднощі і відрізняється від лікування хворих, які виділяють мікобактерії туберкульозу (МБТ) чутливі до протитуберкульозних препаратів, за режимами хіміотерапії, препаратами, які до них включені та частотою побічних ефектів [10]. Необхідність довгострокової терапії цих хворих примушує фтизіатрів до пошуку нових протитуберкульозних препаратів або створенню нових схем лікування із використовуванням наявних лікарських засобів.
Метою дослідження — порівняти ефективність та безпеку лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз при різних шляхах введення протитуберкульозного препарату ІІ ряду — парааміносаліцилової кислоти (ПАС).