Інформаційний лист: Спосіб корекції вульвовагінальної інфекції у дівчат-підлітків

Акушер-гінеколог
Інформаційний лист: Спосіб корекції вульвовагінальної інфекції у дівчат-підлітків

Суть впровадження: Спосіб корекції вульвовагінальної інфекції у дівчат-підлітків.

Пропонується для впровадження в закладах охорони здоров’я (обласних, міських, районних) акушерсько-гінекологічного профілю спосіб корекції вульвовагінальної інфекції у дівчат-підлітків.

Автором запропоновано використання антисептичного засобу широкого спектру дії декаметоксину для зовнішнього та внутрішньопорожнинного використання. Оцінка науково-технічної розробки за Шкалою градації доказів і сили рекомендацій – 2+С.

Репродуктивне здоров’я є найважливішою складовою життя людини, воно визначає майбутнє суспільства, з ним пов’язані чисельність населення, якість здоров’я майбутніх поколінь, забезпечення економічної безпеки та розвиток держави в цілому.

Особливо небезпечним є те, що третина жінок, що вступають в репродуктивний вік мають захворювання репродуктивних органів інфекційного ґенезу.

Усвідомлення важливості мікробіому у формуванні і підтримці жіночого репродуктивного здоров’я, особливо у молодих жінок, в значній мірі визначило підходи до підбору ефективних методів лікування, які б не тільки сприяли елімінації патогенних збудників, але й агресивно не порушували б лактобацилярний склад мікробіому.

Саме тому для санації піхви ми рекомендуємо засоби з антисептичним компонентом – декаметоксином, який є діючою речовиною в препаратах Декасан та Гінодек.

Під спостереженням було 96 пацієнток віком 17-19 років, які жили нерегулярним статевим життям. Діагноз вульвовагінальної інфекції був верифікований за даними клінічного та лабораторного обстеження.

За результатами мікробіологічного дослідження всі пацієнтки були поділені на 3 групи. Першу групу склали 36 пацієнток з неспецифічним вульвовагінітом, ІІ групу – 28 жінок раннього репродуктивного віку з вульвовагінальним кандидозом і ІІІ групу – 32 хворих зі змішаною бактеріально-кандидозною інфекцією.

Всі хворі з верифікованою вульвовагінальною інфекцією отримували з метою денної санації розчин Декасану по 50-100 мл підігрітого до температури тіла, 3 рази на добу у вигляді зрошень/мікроіригацій у ділянці зовнішніх статевих органів та вагінальний гель Гінодек по 5 мл 1 раз на ніч протягом 7 днів, що забезпечувало нічну експозицію антисептичного компоненту і створює середовище для відновлення лактофлори піхви.

Ефективність лікування оцінювали за даними клінічного та бактеріологічного обстеження до та після лікування. Критеріями ефективності лікування була повна клінічна та бактеріальна санація.

Декаметоксин має широкий спектр антимікробної дії, зокрема бактерицидної, фунгіцидної, вірусоцидної та протістоцидної. Він не всмоктується слизовими оболонками, неушкодженою шкірою і раньовою поверхнею, безпечний при внутрішньопорожнинному застосуванні, потенціює дію антибіотиків, перешкоджає адгезії патогенних мікроорганізмів, пригнічує ексудативну фазу запалення, володіє протинабряковим ефектом.

До складу Гінодеку, крім декаметоксину входить ще 0,5% гіалуронова кислота і лактатний буфер. Гіалуронова кислота зв’язує воду, відновлює водний баланс клітин вагінального епітелію, забезпечує гідратацію слизової оболонки, покращує цервіко-вагінальну трофіку, проявляє регенеруючі та ранозагоювальні властивості, усуває дискомфорт та свербіж у піхві. Завдяки лактатному буферу гель підтримує рН (3,8-4,5) піхвового середовища, що сприяє формуванню нормальної мікрофлори вагінального біотопу.

Після проведення курсу вищевказаної терапії клінічна ефективність склала 95,8%, відповідно в групах цей показник становив в І групі– 94,4%, в ІІ групі – 96,4%, в ІІІ групі – 96,9%.

Бактеріологічне обстеження проведене через 2 тижні після закінчення курсу лікування підтвердило ефективність терапії у пацієнток з неспецифічним вульвовагінітом в 94,4%, з вульвовагінальним кандидозом у 89,3% та зі змішаною бактеріально-кандидозною інфекцією у 87,5% випадків.

Слід відзначити також, що лактобактерії в кількості 107 КУО/мл були виявлені у 83,3% обстежених І групи, у 85,7% пацієнток – ІІ групи та у 84,4% хворих – ІІІ групи, що свідчить про швидке відновлення нормальної вагінальної мікрофлори.

Побічні ефекти не спостерігались.

Показання до застосування: вульвовагінальна інфекція у жінок раннього репродуктивного віку.

Протипоказання до застосування: індивідуальна непереносимість препарату.

Висновки: Місцеве лікування запальних захворювань статевих органів у жінок, що вступають в репродуктивний вік, є ефективним, безпечним і може розглядатися як терапія вибору.

Терапія препаратами на основі декаметоксину (Декасан і Гінодек) є високоефективною по відношенню як до моно-, так і змішаної вульвовагінальної інфекції, що сприяє збереженню репродуктивного здоров’я молодих жінок.

Інформаційний лист складено за матеріалами НДР «Розробка диференційованого лікування первинної плацентарної дисфункції у вагітних групи високого перинатального ризику» № держреєстрації 0121U110022 (01.01.2021-31.12.2025 рр.).

За додатковою інформацію з проблеми звертатися до авторів листа: Буковинський державний медичний університет, кафедра акушерства, гінекології та перинатології, професор Кравченко Олена Вікторівна (58029, м. Чернівці, вул. Суворова, 16/1; роб. тел. (03722) 4-44-01).

Автор: Кравченко О.В., д.мед.н., професор

Установа-розробник: Буковинський державний медичний університет (м. Чернівці)

26 Травня, 2022